Ucom Supports Youth Environmental Education Ucom Supports the Next “SunChild” Festival in Armenia France defense minister: Armenia will be provided with short-, medium-range missiles if necessary Kremlin: Armenia has not officially notified about CSTO membership suspension MoD: Armenia army did not fire at Azerbaijani positions With the support of Ucom, the 18th annual international microelectronics olympiad was held AMD 3,500,572 to the “SOS Children’s Villages” Armenian Charity Foundation IDBank’s new offer for business With Ucom’s Level Up tariff plans subscribers have unlimited access to Netflix, Duolingo and Zoom During EURO 2020 Ucom subscribers to take part in the uMeter voting and draw Let’s weave kindness: The “Power of one dram” initiative is one year old. On June 1, events were held with the financing of IDBank
Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը
Ավստրիայում նախատեսված է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եպիսկոպոսների ժողովը, որի օրակարգում պետք է քննարկվեր եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակը և վերջին ամիսներին խորացող ճգնաժամը։ Սակայն Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները կրկին տեղափոխվել են եկեղեցական հարթություն՝ սրելով առանց այդ էլ լարված հարաբերությունները պետական իշխանության և հոգևոր ղեկավարության միջև։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած իշխանությունը, ընդդիմախոսների գնահատմամբ, պատրաստ է իրավական և քաղաքական ցանկացած գործիք կիրառել՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դիրքերը թուլացնելու համար։ Չնայած հանրային քննադատությանը և միջազգային իրավապաշտպան շրջանակների մտահոգություններին՝ կրկին շրջանառության մեջ են դրվում քրեական գործեր, որոնք իշխանության ընդդիմախոսները որակում են որպես քաղաքական ճնշման միջոց։
Վերջին զարգացմամբ արգելվել է կաթողիկոսին և վեց եպիսկոպոսների լքել երկիրը։ Ընդդիմադիր շրջանակներում սա գնահատվում է որպես դիտավորյալ քայլ՝ խափանելու Ավստրիայում կայանալիք Եպիսկոպոսների ժողովը և կանխելու հայ հոգևորականների համախմբումը կաթողիկոսի շուրջ։ Իշխանությունները, իրենց հերթին, պնդում են, որ գործողությունները հիմնված են ընթացող վարույթների և իրավական սահմանափակումների վրա։
Ստեղծված իրավիճակը խորացնում է եկեղեցական և հասարակական պառակտումը։ Փաշինյանի և եկեղեցու ղեկավարության միջև առճակատումը, քաղաքական վերլուծաբանների կարծիքով, ունի նաև ընտրական ենթատեքստ։ Ներկայիս կառավարությունը ավագ հոգևորականներին դիտարկում է որպես ազդեցիկ կենտրոններ, որոնց նկատմամբ լիակատար վերահսկողություն չունի, և այդ հանգամանքը դիտվում է որպես քաղաքական ռիսկ առաջիկա ընտրական գործընթացների նախաշեմին։
Միաժամանակ, աշխարհի տարբեր երկրներում կազմակերպվում են բողոքի ակցիաներ և հրապարակային հայտարարություններ՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի։ Սփյուռքահայ կառույցներն ու համայնքները դատապարտում են այն, ինչ գնահատում են որպես եկեղեցու նկատմամբ վարչական և քաղաքական ճնշում։
Միջազգային կրոնական լրատվամիջոցները նույնպես անդրադարձել են զարգացումներին։ Ամերիկյան «The Christian Post» պարբերականը գրել է, որ կաթողիկոսի դեմ ներկայացված քրեական մեղադրանքները մտահոգություն են առաջացրել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում գործող կազմակերպությունների շրջանում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հայ Առաքելական Եկեղեցու ղեկավարության միջև աճող լարվածության ֆոնին։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը նույնպես հանդես է եկել խիստ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով եկեղեցու դեմ իրականացվող արշավը և պահանջելով դադարեցնել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ, իրենց ձևակերպմամբ, հալածանքները։
Աշխարհի տարբեր քաղաքներում շարունակվող հայտարարություններն ու բողոքի ակցիաները վկայում են, որ ստեղծված իրավիճակը դուրս է գալիս զուտ ներքաղաքական քննարկումների շրջանակից։ Քննադատների համոզմամբ՝ տեղի ունեցող գործընթացները վեր են ազգային շահերից և հիշեցնում են ոչ ժողովրդավարական գործելաոճ։ Մինչ այդ, միջազգային գործընկերների զգուշավոր կամ լռակյաց արձագանքը ևս դառնում է քննարկման առարկա՝ խորացնելով հասարակական մտահոգությունը եկեղեցու շուրջ ընթացող զարգացումների վերաբերյալ։